• Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

  Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

 • Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

  Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

 • Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne​

  Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Mała dziewczynka zasłaniająca uszy. Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

  Mała dziewczynka zasłaniająca uszy.  Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

 • Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

             PIKON
PUNKT INFORMACYJNO-KOORDYNACYJNY dla OSÓB 
z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ, mieszkańców m.st. Warszawy

problem 10 - „Nawróceni ku życiu” - pilna potrzeba dyskusji nad rozwiązaniami dla osób po urazach mózgu

„Nawróceni ku życiu” ?

Rozwój cywilizacyjny sprawia, że współczesny człowiek poza dostępem do nieznanych wcześniej obszarów i możliwości narażony jest na nowe ryzyka i konsekwencje jakie niosą one ze sobą. Należą do nich wypadki komunikacyjne, uszkodzenia nabyte w innych okolicznościach czy choroby neurodegeneracyjne – szczególnie dramatyczne w skutkach, gdy dotkną ludzi młodych. Ich następstwem niejednokrotnie staje się niepełnosprawność, która zmusza do zmiany dotychczasowego stylu i jakości życia – czasem w najlepszym jego momencie. Brutalnie przerywa naukę, karierę sportową, zawodową, bliskie związki.

Do Stowarzyszenia Otwarte Drzwi od kilku lat coraz częściej trafiają osoby, które nagle stanęły przed takimi wyzwaniami. Wśród nich na przestrzeni 4 ostatnich lat poznaliśmy m.in. 23-letniego wybitnie uzdolnionego studenta historii, 21-letniego słuchacza Politechniki Warszawskiej, 27-letnią naczelniczkę wydziału ochrony środowiska, ze świetną pozycją zawodową, 20-letnią, „świeżo upieczoną” maturzystkę, 22-letniego mężczyznę, uprzednio dobrze rokującego sportowca, który w wieku kilkunastu lat doznał wylewu krwi do mózgu.

Zmiany encefalopatyczne (różnego rodzaju i stopnia) będące następstwem takich wydarzeń, znacząco ograniczają możliwość odnalezienia się w “nowej rzeczywistości”. Chociaż niejednokrotnie dają obraz funkcjonowania zbliżony do niepełnosprawności intelektualnej to nie są nią samą. De facto wszystkie te osoby zachowały na różnym poziomie samoświadomość i tożsamość  sprzed wypadku, w większym lub mniejszym stopniu pamięć doświadczeń, możliwości, aspiracji, pełnionych uprzednio ról osobistych, społecznych czy zawodowych.

W ramach rehabilitacji powypadkowej w specjalistycznych ośrodkach otrzymali określony w czasie pakiet usług i instrumentów medycznych czy zawodowych, które niestety nie były w stanie wyposażyć ich w zgodę na nową sytuację życiową. Ci młodzi ludzie znaleźli się w kondycji, w której zostali zmuszeni do uczenia się na nowo najprostszych czynności, podstawowych umiejętności i kompetencji potrzebnych dla zrozumienia siebie samego i świata. Potrzebowali wsparcia w pracy nad samoakceptacją, rekonstrukcją i modyfikacją wcześniejszych kontaktów, a także w budowaniu nowych więzi społecznych, budzeniu i podtrzymywaniu motywacji do wykonywania ćwiczeń i zadań przynoszących niewspółmierny efekt w stosunku do włożonego w nie czasu i wysiłku. Potrzebowali dostrzeżenia nowego celu i inspiracji - wsparcia społecznego, poczucia przynależności do grupy ludzi z analogicznymi problemami, gdzie przez perspektywę osób będących w takiej samej ale już czasowo innej sytuacji mogą czerpać nadzieję i siłę.

Szukaliśmy więc dla nich w Stowarzyszeniu miejsca i form pomocy, które chociaż częściowo odpowiedziałyby na ich potrzeby. Jedna z placówek mająca nieoficjalną dewizę „jeżeli nie pasujesz nigdzie to znaczy, że pasujesz do nas” stała się polem poszukiwań. Dzięki metodzie prób i błędów, czytaniu literatury, interdyscyplinarnym konsultacjom, wspólnemu z beneficjentami i ich rodzinami uczeniu się i wreszcie dzięki optymizmowi terapeutycznemu i uporowi - udało się dwie historie zakończyć sukcesem w postaci ponownego, satysfakcjonującego przystosowania do pełnienia ról życiowych, społecznych i zawodowych. Kolejna z osób odnalazła się na rynku pracy, ale próby stworzenia więzi zakończyły się na poziomie fasadowych kontaktów. Wobec dwóch kolejnych uczestników nasze wysiłki niestety nie przyniosły rezultatów, które byłyby w stanie zadowolić ich samych, członków rodzin i nas – specjalistów dostrzegających potencjał, którego nie potrafiliśmy uruchomić.

Te i podobne doświadczenia uwidoczniły wyraźnie, że próba połączenia osób nagle nabywających niepełnosprawność, z osobami nawet pozornie funkcjonującymi podobnie, ale w istocie zupełnie inaczej, które ponadto miały możliwość adaptacji do własnej niepełnosprawności najczęściej od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa - nie tworzy odpowiednich warunków rehabilitacji. Zabrakło nam również wystarczającej wiedzy, umiejętności i odpowiednich narzędzi.

O czym jest ten artykuł?

O pilnej potrzebie dyskusji nad rozwiązaniami dla młodych ludzi - z różnymi postaciami zaburzeń pourazowych, psychoorganicznych, neurodegeneracyjnych - zapewniającymi im przestrzeń do jak najpełniejszego „nawrócenia ku życiu”.

 

Iwona Wojtczak- Grzesińska
Ekspert PIKON
Stowarzyszenie Otwarte Drzwi

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.