• Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

  Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

 • Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

  Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

 • Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne​

  Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Mała dziewczynka zasłaniająca uszy. Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

  Mała dziewczynka zasłaniająca uszy.  Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

 • Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

             PIKON
PUNKT INFORMACYJNO-KOORDYNACYJNY dla OSÓB 
z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ, mieszkańców m.st. Warszawy

problem 9 - Jeżeli emerytura czy renta to już nie świadczenie pielęgnacyjne

Jeżeli emerytura czy renta to już nie świadczenie pielęgnacyjne

Do PIKON zgłaszają się rodzice pełniący funkcję opiekuna swojego dziecka z niepełnosprawnością, którym odmówiono świadczenia pielęgnacyjnego ponieważ jednocześnie otrzymują rentę lub emeryturę. Często przyznana renta i emerytura jest w najniższych wymaganych kwotach, a niepełnosprawne dzieci wymagające nadal opieki są już dorosłe.

Obowiązujące przepisy wykluczają pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego jeśli rodzice pełniący funkcję opiekuna swojego dziecka z niepełnosprawnością mają ustalone prawo do emerytury lub renty – niezależnie od ich wysokości.

Zdaniem rodziców zgłaszających się do PIKON  taka sytuacja jest niesprawiedliwa. Wiele z tych rodzin pozostaje nadal w niezwykle trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Uważają oni, że dzieląc swój czas na opiekę nad dzieckiem i pracę zawodową (często dorywczą) włożyli dużo wysiłku, aby zapewnić dziecku  i sobie w miarę możliwe warunki do godnego życia.

Rodzicu!

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem przeczytaj opinię Kancelarii Prawnej przygotowaną na prośbę  Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zamieszczoną na stronie WWW HFPC:

http://www.hfhr.pl/skarga-do-wsa-w-sprawie-odmowy-przyznania-swiadczenia-pielegnacyjnego/

Barbara Szostak

Kierownik Biura PIKON

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.