Do PIKON zgłosiła się dorosła osoba i poinformowała, że właśnie otrzymała orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zadała pytanie czy w związku z tym orzeczeniem otrzyma rentę?
ODPOWIEDŹ EKSPERTA PIKON
Według obecnie obowiązujących przepisów, samo orzeczenie o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności nie daje prawa do renty, a jedynie do zasiłku stałego (o ile spełnione są kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej) w ramach pomocy społecznej.
Aby starać się o rentę z ZUS-u, należy złożyć wniosek o przyznanie takiego świadczenia. Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną, z której będzie wynikać stan zdrowia utrudniający bądź uniemożliwiający podjęcie zatrudnienia. ZUS posiada własny system orzecznictwa w ramach którego lekarz orzecznik bądź Komisja Lekarska orzeka o ewentualnej niezdolności do pracy (częściowej lub całkowitej).
Warto pamiętać, iż sam fakt posiadania całkowitej bądź częściowej niezdolności do pracy nie gwarantuje otrzymania renty, trzeba mieć na uwadze art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z ubezpieczeń społecznych.
Art. 57. 1. (ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy;
3) niezdolność do pracy powstała w okresach, wskazanych w powołanej wyżej ustawie albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.
Grzegorz Jaroszczyk
Ekspert PIKON