• Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

  Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

 • Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

  Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

 • Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne​

  Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Mała dziewczynka zasłaniająca uszy. Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

  Mała dziewczynka zasłaniająca uszy.  Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

 • Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

             PIKON
PUNKT INFORMACYJNO-KOORDYNACYJNY dla OSÓB 
z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ, mieszkańców m.st. Warszawy

Pytanie 14 - odpowiedź eksperta PIKON

Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności oznaczony symbolem 02P. Poszukuję pracy. Z tego co wiem, z posiadanym orzeczeniem przysługuje mi skrócony czas pracy z 8 na 7 godzin dziennie. Spotkałem się jednak z pracodawcami, którzy oferują pracę po 8 lub nawet po 12 godzin dziennie. Czy jest to zgodne z prawem? Jak wygląda wtedy umowa? Czy jako osoba chorująca na zaburzenia psychiczne mogę pracować w systemie zmianowym czyli 12/24 i w nocy np. na recepcji, w ochronie lub przy wykładaniu towaru/inwentaryzacji nocnej?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA PIKON

Pracownik posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności powinien pracować 7 godzin na dobę i 35 tygodniowo. Dłużej pracownik z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym może pracować pod warunkiem, że lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne lub w razie jego braku lekarz prowadzący stwierdzi brak przeciwskazań do pracy ponad normy w/w.

            Osoby niepełnosprawne nie mogą pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych – nie jest to jednak zakaz bezwzględny, ponieważ ustawodawca przewidziała dwa wyjątki:

- osoba niepełnosprawna zatrudniona jest przy pilnowaniu,

- osoba niepełnosprawna, która złożyła odpowiedni wniosek i lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne wyraził na to zgodę.

 

Należy więc uznać, iż autor pytania może pracować w trybie zmianowym i w porze nocnej, o ile praca polega na pilnowaniu lub lekarz wyda zgodę na taką pracę.

Grzegorz Jaroszczyk
Ekspert PIKON

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.