• Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

  Kobieta z niepłnosprawnym chłopcem na huśtawce. Żródło: www.fpl.org.pl

 • Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

  Mężczyzna malujący pędzlem trzymanym w ustach, źródło: www.fpln.org.pl

 • Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne​

  Mężczyzna z sespołem Downa podający posiłek starszej kobiecie. Żródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Mała dziewczynka zasłaniająca uszy. Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

  Mała dziewczynka zasłaniająca uszy.  Źródło: https://morguefile.com/search/morguefile/2/deaf/pop

 • Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

 • Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

  Kobieta i mężczyzna z zesopłem Downa w kawiarni. Kobieta na wózku inwalidzkim z asystentem. Mężczyzna z zespołem Downa wykonujący prace biurowe. Źródło: PWN Wydawnictwo Szkolne

             PIKON
PUNKT INFORMACYJNO-KOORDYNACYJNY dla OSÓB 
z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ, mieszkańców m.st. Warszawy

Pytanie 7 - odpowiedź eksperta PIKON

Moje kilkuletnie dziecko ma sprzężoną niepełnosprawność, chciałabym pójść do pracy – jak mam wybrać odpowiednią placówkę przedszkolną? Jakie będą potrzebne formalności?

ODPOWIEDŹ EKSPERTA PIKON

Konieczne jest udanie się do rejonowej lub specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, w której rodzic może złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (na poziomie przedszkola), o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, nauczania indywidualnego lub o potrzebie indywidualnego obowiązkowego nauczania przedszkolnego. Psycholog z Poradni, podczas indywidualnej rozmowy, powinien pomóc rodzicom wybrać właściwą placówkę i pomóc skompletować odpowiednie dokumenty. Jeśli wcześniej dziecko było objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, bardzo przyda się opinia psychologiczna i inne specjalistyczne opinie dotyczące rozwoju dziecka. Lista Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej znajduje się w naszej bazie.

Czym jeszcze rodzic powinien kierować się przy wyborze przedszkola? Na pewno ważna jest - odległość od miejsca zamieszkania - dojazdy do przedszkola spoczywają na barkach rodziców. Najważniejszy jest jednak profil przedszkola oraz doświadczeniem w prowadzeniu terapii dzieci np. ze sprzężoną niepełnosprawnością. Ważne jest zwrócenie uwagi na: małą liczebność grup, kadrę specjalistów, rodzaj zajęć indywidualnych (np. fizjoterapeuta, logopeda), dostęp do lekarzy/pielęgniarki, możliwość stosowania szczególnych diet (lub np. karmienie dojelitowe - pegiem). Bardzo ważną rolę mogą tu spełnić specjaliści prowadzący z dzieckiem wczesne wspomaganie rozwoju – mogą doradzić, jaka placówka jest dla naszego dziecka najbardziej odpowiednia. Są też zespoły wczesnego wspomagania rozwoju, które pomagają w okresie adaptacji dziecka i rodzica do nowej placówki; wspierają rodziców, ale też dzielą się wiedzą i doświadczeniem z nowymi terapeutami.

Najlepszą metodą jest odwiedzenie przedszkola, bezpośrednia rozmowa z dyrektorem ew. ze specjalistami – obejrzenie placówki, wyczucie klimatu, rozmowa z innymi rodzicami. Rodzice powinni też wziąć pod uwagę, że okres adaptacyjny dziecka może być długi, mogą pojawić się różne problemy np. silne emocje związane z odseparowaniem od mamy, mogą pojawić się infekcje. Dlatego bardzo ważne jest, by zaplanować w tym czasie urlop i poświęcić czas dziecku w tym przejściowym okresie. Część przedszkoli pozwala na obecność rodzica w przedszkolu w okresie adaptacji.

Lidia Klaro-Celej
Ekspert PIKON

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.